Real life sultanas – Consorts of Osman II.

Real life sultanas – Consorts of Osman II.


A sorozatban Oszman első asszonya Meleksima volt. A valóságban volt egy Meyl-i Şah nevű ágyasa Oszmánnak és mellette egy Ayşe nevű is. A sorozatban feltehetőleg ezt a két ágyast gyúrták egybe és alkották meg Meleksima karakterét. Meyl-i Şah 1608 körül született és szerb volt. Ayşe származása nem ismert. Neki volt csak haseki rangja Oszmán uralkodása alatt. Neve 1619-ben jelent meg először, de semmi más nem volt feljegyezve a nevén kívül. Nem tudjuk, hogy Meyl-i Şah vagy Ayşe volt Oszmán 1621-ben született fiának anyja. Ömer herceg csecsemőként halt meg egy balesetben. Oszmán ágyasát Edirnébe hívta, hogy ott találkozva lehetősége legyen megismerni Ömert. Hogy megünnepeljék az eseményt és, hogy lenyűgözze ágyasát, Oszmán egy fesztivált tartott. Az ünneplés alatt a műsor része volt, hogy imitálták a csatajeleneteket. A legrosszabb megtörtént, amikor a gyermek hirtelen elhalálozott. Néhány kutató szerint a gyermek sokkot kapott a fegyverek zajától és ettől hunyt el. Mások sokkal megrázóbb halálmódot tartanak valószínűnek: “Hogy növeljék a fesztivál hangulatát, néhány csatát is megrendeztek a lengyel háborúból. A herceg is jelen volt a játékokon, amikor egy hirtelen leadott téves lövés következtében megsérült és meghalt. ” Oszmánt 1622-ben letaszították a trónról. Ayşe az események után a Régi Palotába került, ahol továbbra is Haseki szultána rangjának megfelelő vizetést kapott. Meyl-i Şah 1631-ben halt meg fiatalon, míg Ayşe 1640-ben is egészen biztosan életben volt. Feltehetőleg 1640 utánhalt meg. Akile a Seyhüliszlám Mehmed Esadullah Efendi leánya volt és 1607 körül született. 1621/22-ben vette őt feleségül Oszmán. Nem tudjuk, hogyan ismerte meg Oszmánt vagy, hogy egyáltalán ismerték e egymást a frigy előtt. A fiatal szultán ezzel a házassággal egy nagyon radikális szövetséget kötött. A házasság csak néhány hónappal Oszmán 1622-es halála előtt köttetett. Akile azonban sosem lépett be a hárembe. Mint szabad muszlim nő, magas ranggal bizonyosan furcsaságokat okozott volna a rabszolganők között és a hárem hierarchiában. Egyes források szerint ikreknek adott életet, Zeynepnek és Mehmednek néhány hónappal Oszmán kivégzése után. Mehmedet valószínűleg vagy kivégezték nemsokkal születése után vagy természetes módon halt meg. Azonban olyannyira semmit sem tudni a gyermekekről, hogy sok forrás kétségbevonja létezésüket is. Oszmán 1622-es halála után 1627-ben hozzáment Ganizade Nadin Efendihez. 1638 április 2-án halt meg.

You May Also Like

About the Author: Oren Garnes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *