Att lösa vardagsproblem som FN löser klimatproblemet

Att lösa vardagsproblem som FN löser klimatproblemet


Hej alla barn!
Jag har varit i Paris och demonstrerat! Det var kul. I Paris var ju FN:s klimattoppmöte, COP 21, där världens ledare skulle samlas för att lösa klimatproblemen. Och då var jag alltså där. Inte som en världsledare, utan jag åkte dit med Fältbiologerna. Det är en jättefin miljö- och ungdomsorganisation. Vi var typ 40 personer som åkte dit i en buss,
det tog 24 timmar. Och så joinade vi flera tusen andra aktivister och kämpar från hela världen som hade samlats i Paris och vi demonstrerade på Paris gator,
fast vi egentligen inte fick…
men det gjorde vi ändå! Vi demonstrerade för en rättvis och ambitiös klimatpolitik. Det kändes inspirerande att träffa andra, och att känna sig del av en stor och stark rörelse. Nu är jag hemma från den fantastiska resan,
och här hemma väntar vardagens bestyr. När jag kom hem såg jag
att det var dags att betala hyran. Jag bor ju med min bror,
och vi betalar hyran tillsammans. Det börjar bli försent. Vi måste betala hyran snart. Hur ska vi göra? Jo, jag har ju varit i Paris och sett hur världens ledare löser världens största utmaning. Självklart ska vi ta inspiration av hur de löser problem. Nu har vi, precis som FN, suttit uppe jättesent på natten och förhandlat. Och vi har ett… Tadaaaa!! AVTAL!!!
[Klassisk musik startar] I avtalet skriver vi väldigt många fina ord. Till exempel skriver vi att det är vi som har ansvar för att betala hyran. Vi skriver också att det är väldigt viktigt att vi betalar hyran. Eftersom om vi inte gör det kommer det att ge katastrofala konsekvenser, såsom att vi blir vräkta. Vi skriver också att ansvaret för att betala hyran ska fördelas rättvist mellan oss. Rättvisan ska ta hänsyn till historiska hyror.
Om jag betalade förra, så kanske Jonte ska betala nu. Vi skriver att vi erkänner att hyran uppgår till 4000 kr. Vi är också stolta över att det här är första avtalet som
vi också strävar efter att betala el, vatten och värme! Det ska vi sträva efter.
Det är bra grejer. Men sen kommer vi till vem som ska betala hur mycket, och då kommer inte riktigt jag och Jonte överens. Då har vi igen tagit inspiration från FN:s klimatavtal som de skrev på i Paris. Då har vi fört in “frivilliga åtaganden”. Alltså att man säger hur mycket man vill betala,
och så gör man det. Jonte har nu lämnat in en lapp där han lovar…
eller “strävar efter” att betala 100 kr! Och jag är lite mera generös,
så jag har sagt att jag ska betala 110 kr. Det blir alltså 210 kronor betalade!
(av 4000 kronor…) Alltså mer än 200 kronor som betalas till vår hyra,
och vi är extremt STOLTA! [musiken tystnar]
Men nu kanske det är nån av er där hemma som säger: VAD HÅLLER NI EGENTLIGEN PÅ MED?! Ni vet vad problemet är, ni har resurserna
för att lösa dem, ni vet vad ni ska göra. GÖR DET BARA! Skärp er människor! Och ni kan inte vara stolta över era “radikala mål”
när ni bara har erkänt vetenskapliga fakta! Och efter ert fina luddiga mål om vad ni gärna VILL göra, så skriver ni vad ni tänker göra, och det är ju långt ifrån vad som behöver göras för att lösa problemen! Det är ju absurt!
Ni vet ju om det själva! Det är ju som att ni har skrivit på det här pappret:
“Det här vill vi göra, men det kommer vi inte göra.” Att skriva på är ju som att erkänna att ni är dubbelmoraliska hycklare! Och det kan ju knappast ens kallas ett avtal
om det är 100% frivilligt att följa det eller inte. Det enda som händer om någon inte följer avtalet
är att det blir lite pinsamt. Då ska jag säga en sak:
DET ÄR REDAN PINSAMT! SKÄRP ER! Ja, så kan man ju tycka.
Men jag tänker såhär: Om du är så negativ, så kommer ingen någonsin
vara peppad att betala hyra. Därför är det bättre att vara positiv! För vi har ju faktiskt kommit överens om ett avtal. Vi har erkänt problemet, och sagt
att vi kommer göra någonting i alla fall. Kanske inte hela vägen,
men i alla fall ett stort steg! Och vet ni vad?
Jag och Jonte har aldrig varit såhär nära att betala hyran som nu! Det tycker jag är värt att firas! [Pampig musik startar]
Jonte: Fira, fira, fira! Simon: Kom nu, vi ska ha en skriva-på-cermoni. Simon Rosén… Jonte… Såja! Nu har vi skrivit på! Oooh! Avtal!!! Pressbild! Jonte: Nu firar vi här! Simon: Tjohoho! Vilket firande! Nu ska vi fira! Oj vad vi tar ansvar! Vi tar ansvar för lägenheten! För vår gemensama miljö. -Skål för hyran!
-Skål för hyran! [musiken tystnar] -Ojojoj! Ett rättvist och ambitiöst avtal!
-Yes! Ja, det var allt för mig och Jonte. Vi tackar för oss. God jul alla barn!

You May Also Like

About the Author: Oren Garnes

3 Comments

  1. Värdens ledare misslyckas. Nu är det upp till oss att lösa klimatproblemen. Organisera dig, tryck på politiker, gå med i nån vettig förening. Tillsammans kan vi påverka.
    Gillade du min video får du gärna dela den på sociala medier, eller visa den för en kompis. Vill du se mer av mig kan du klicka på prenumerera.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *